Investice – Věčné kolo se třemi loukotěmi<

Investice – Věčné kolo se třemi loukotěmi

Všechno má určenou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas.

Kazatel 3

Kdokoli chce do něčeho investovat nebo prostě dlouhodobě ochránit svoje hodnoty a ještě na tom v průběhu času vydělávat, by se měl řídit několika pravidly. Těch se dá samozřejmě spousta najít v knihách a jedinou komoditou, kterou tak investujete, je čas. Případně si můžete najmout odborníka, nebo se s ním aspoň poradit, ale většinou si on bude svůj čas účtovat, takže vás to navíc bude stát peníze.

Existuje ale jedno pravidlo, kterým se řídí všichni skutečně dobří a bohatí investoři, včetně pěti nejbohatších rodin světa. Je přitom velice jednoduché, protože všechny geniální myšlenky jsou v podstatě jednoduché. To jen lidská rasa má ten věčný sklon všechno komplikovat.

INVESTICE-penize3polozky

Řídili se jím Číňané, Židé, řídí se jím scientologové. A všem vychází a od počátků investování neselhalo, pokud je skutečně pečlivě dodržováno.

Říká se mu Pravidlo tří loukotí a něco si oněm teď řekneme.

Každé investiční portfolio, tedy soubor věcí, do kterých chcete vložit svoje finanční prostředky, lze rozdělit na tři základní segmenty. Těmi jsou nemovitosti, finanční produkty a komodity. Pod nimi jsou už jednotlivé položky, jako půda nebo budovy, akcie, hotovost, peníze na účtech nebo dluhopisy, zlato, stříbro, pšenice, káva, ropa… seznam je velmi bohatý.

Pravidlo tří loukotí se této poučce říká proto, že jako se společnost utváří a mění v čase, tak se kolo otáčí. A jeho loukotě tak stoupají a klesají. V žádné ekonomice na světě nemůže nic věčně stoupat a věčně vydělávat.

Ekonomika pracuje vždy v cyklech a jakákoli snaha tento rytmus uměle upravovat jenom proto, že se to někomu víc líbí, vede dříve nebo později ke krachu. Čím je pozdější, tím je zpravidla horší. Typickým případem takového znásilňování přirozeného vývoje jsou státní zásahy.

Ale pokud rovnoměrně rozkládáte svůj majetek mezi tři loukotě, pak vězte, že každou loukoť, která je aktuálně na ústupu, vám bohatě vynahradí ta, která opět stoupá. A aby mohla stoupat, musí ji dvě loukotě uvolnit místo. Ona si pak užije svůj čas slávy a opět se na chvilku odebere dospod, aby zase jiná loukoť mohla stoupat ke hvězdám. A takhle pořád dokola.

Tohle kolo se otáčí stále v rámci let a desetiletí. Ale otáčí se už tisíce let, což je také důvod, proč se jeho zákony řídí ty největší investiční mozky současnosti i staletí minulých. A uběhnutý čas jim opakovaně dává za pravdu.

Zmínil jsem se o státních zásazích, takže příště něco málo o nich a o jedné moc zajímavé knize.

Komentáře

Načítání komentářů
Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím