Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/60785/virtual/www/domains/starozitnosti.net/wp-content/plugins/woocommerce-product-importer/includes/functions.php on line 284
JADy Židovské ručičky, série židovských ručiček. Různé tvary a velikosti. Sbírka | Starožitnosti

JADy Židovské ručičky, série židovských ručiček. Různé tvary a velikosti. Sbírka<

JADy Židovské ručičky, série židovských ručiček. Různé tvary a velikosti. Sbírka

Zde je kolekce, série, či dá se říci sbírka židovských ručiček.
JADy ze stříbra, různých velikostí, délek s velkým množstvím vzorů a židovských námětů.
Nejčastěji používané židovské symboly na ručičkách jsou jasně patrné.

 

JADy židovské ručičky

Pohled na sbírku židovských ručiček, podívejte na různé jady, židovské ručičky, jak vypadají, ale i na popis.

 

Ukazovátka – obsah:

Spodní část ukazovátka
Střední část ručičky, symboly
JAD horní část
Hlavice ukazovátka
Délka ručičky
Materiál ukazovátka
Série ukazovátek
Galerie fotografie – ukazovatka

 

Spodní část ukazovátka

Na spodní části ručičky bývá plastická pravá lidská ruka, jež má zavřené prsty a ukazováček slouží k ukazování na posvátné písmo. Na ukazováčku bývá i prsten jakožto znak pevnosti, svornosti i důležitosti či legitimity. Ruka mívá většinou rukávový lem, zahnutý směrem nahoru, někdy kolmo jako terč, ale tento model je velmi nepraktický, řezavý, nepříjemný na používání. Případně za zápěstím je koule, čímž je ručička oddělena od středové části.
JAD má prsten: buď kroužek, či kroužek s „bobánkem“, tedy naznačeným kamenem, či přímo kámen, ať červený, modrý, neboť drahé kameny popisuje ve svých knihách již Mojžíš ve spojitosti s posvátnými místy.

 

Střední část ručičky, symboly

Symboly. Na střední části je množství symbolů, od Davidovy hvězdy, Desatera, Menory, révy, lvy a další obrazce či ornamenty. Tvar středové části ručiček bývá válcový, někdy čtvercový, výjimečně trojúhelníkový a povrch plochý. Některé ručičky mají středovou část, případně horní část tvořenou z filigránu. Filigrán je méně používaný, neboť vždy byl a je časově náročnější na výrobu, techniku, a tedy i dražší. Navíc při nesprávném provedení je náchylnější na mechanické poškození, tedy nesprávně vytvořená ručička se může poškodit a to nedělá radost majiteli a udělá špatné jméno pro mistra zlatníka.
Vyobrazení, vyvedení, či položení obrazců je tvořeno tak, aby při používání, ukazování to nejhezčí bylo patrné z pohledové části čtenáře či ukazujícího a vše směřuje k podstatné dolní části ručičky.

 

JAD horní část

Horní část Jadu bývá podobně zdobená jako střední, avšak více, a zdobnější provedení je volené tak, aby při držení to bylo praktické. Čím luxusnější, honosnější, tím větší oslava Stvořitele, neboť Jeho jméno má být vyvýšeno a oslavováno a lidská práce a mysl má být upřena na dílo Pána světů, Vládce vesmírů, pro něj má být to nejlepší, nejkrásnější a k odkazům má směřovat náš zrak při čtení, pro lepší pochopení. Horní část bývá opět zejména válcovitá, kruhovitá, případně hranatá či filigránová, oddělená většinou kopulí, někdy jiným plastickým dílem.

 

Hlavice ukazovátka

Hlavice bývá kopulovitá, hladká či méně zdobená, aby byla praktická. Na jejím vrcholu bývá plastická postava, koruna, lev, pták či jiný předmět. Někdy je na hlavici kroužek na provlečení řetízku, aby se mohla ručička nosit na řetízku.

 

Délka ručičky

Délky ručiček, ukazovátek jsou různé, podle potřeby; praktické malé cestovní, pro častější používání od 13 cm až po honosné synagogální i 50 cm dlouhé ručičky. Velký, dlouhý JAD je však méně praktický, těžší a finančně nákladnější a pokud byla obec chudší, finace raději vložila do jiných předmětů.

 

Materiál ukazovátka

Židovská ukazovátka, JADy bývají povětšinou ze stříbra, používá se kvalitní klenotnické, šperkařské stříbro, od ryzosti Ag 800, tedy 80%, v oblastech Rakousko-Uherska to pak bylo značené puncovní značkou Diana. Na východě v oblastech ruských židovských zlatníků a i v části Polska najdeme značku 84 zlotniků a k nim další znaky azbuky, jako punc mistra zlatníka a někdy i letopočet.

 

Série ukazovátek

Zde je ukázka sbírky ukazovátek a je na ní patrné, co je četnější a co méně používané.
Některé ručičky, JADy, židovská ukazovátka jsou možné i k prodeji zde: www.starozitnosti.net / jad-zidovske-ukazovatko

 

Galerie fotografie – ukazovatka

 

Komentáře

Načítání komentářů
Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím