Laikův průvodce světem zlata<

Laikův průvodce světem zlata

Když se řekne zlato, každý z nás si vybaví něco trošku jiného, ale základ je stejný. Vybaví se nám žlutý blýskavý kov v nejrůznějších podobách. Jako mince, cihličky, pozlacený předmět nebo třeba řetízek či prsten.

Zlato je pravděpodobně nejdůstojnější kov, jaký je na světě znám. Krom toho, že je a vždy byl odznakem úspěchu, luxusu a symbolem jakéhosi vrcholu, má také naprosto jedinečné fyzikální a chemické vlastnosti, které jej předurčují k velkým věcem. Ostatně zlato už těch velkých věcí ve svém životopise má víc než dost.
p-410-naramek166.jpg

První zmínky o zlatě pocházejí již z roku 6000 před Kristem a faktem zůstává, že s každým pokrokem lidstva se ho objevuje víc a víc. Jak v množství, tak ve způsobech zpracování. Zlato si vždycky drželo svou úlohu jako materiál na šperky, na skutečně důležité věci, jaké si lidé nebo organizace nechali vyrábět či vyráběli jednou za čas. I dneska, ačkoli prodejny šperků a zlatnictví jsou skoro na každém rohu, nás stejně ovane atmosféra něčeho výjimečného, kdykoli do těchto obchodů vstoupíme. Zlato stejně jako stříbro si prostě uchovává svou osobitost. Je to trochu jako v Národním divadle. Kdykoli přijdeme do zlatnictví, snažíme se chovat slušně a moc nemluvit. Na tomto místě se prostě nehodí zlobit.

Ale tohle všechno není ani pro laika nic nového, takže se podíváme tomuto kovu trochu víc na zoubek…
p-1914-piaget-01b600.jpg

Zlato nekoroduje, je extrémně kujné, velmi měkké a velmi těžké. Je třikrát těžší než železo a pro představu krychle zlata o hraně 37 cm váží tunu. Gram zlata, tedy kuličku o průměru cca 2 mm, lze rozklepat na fólii o rozsahu metru čtverečného o tloušťce pouhých 230 atomů.

Jak už jsme řekli dříve, zlato odolává ohromnému spektru vnějších vlivů. Je rozpustné pouze v lučavce královské, tedy směsi kyseliny dusičné a chlorovodíkové a ve směsích kyanidu. Tyto směsi se hojně využívají právě při těžení zlata z rud, kde se zlato vyskytuje z podobě mikroskopických částeček.

madonkaKds21
Teď vás možná napadlo, že jste někde slyšeli termín zlatý standard…

Jedná o základní měnové pravidlo, kdy je papírová měna krytá fyzickým zlatem. Tento způsob zastoupení fyzicky přítomného kovu vznikl přirozenou cestou, kdy se v historii mezinárodního obchodu vyskytly již takové částky, že vláčet s sebou fyzicky skutečné zlato se stalo zoufale nepraktickým.

Vznikly proto listiny, které žlutý kov zastupovaly. Z nich se následně vyvinuly přímo papírové peníze. Mohly být samozřejmě vyrobeny jen se souhlasem panovníka, jejich platnost byla garantována ochrannými prvky a nejrůznějšími zárukami, které poskytoval právě panovník.

Z těchto listin časem vzešly právě ty papírové peníze, které dnes běžně používáme. Jenže už jsou postaveny na zcela jiném principu.

O něm a o tom, proč měny posledních let trápí tolik problémů, se řekněme příště.
zlatoZlate

 

Komentáře

Načítání komentářů
Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím