Sběratelství – starožitné madonky, medailonky – Sbírka<

Sběratelství – starožitné madonky, medailonky - Sbírka

Co vás napadne, když vidíte madonku? Hezké, „takovou měla babička“, nebo to je moc nábožné, či to je retro, nebo že je to jen pro věřící?
Ať věříte, nebo ne, madonku nosit můžete, nebo i sbírat, jen dnes se na to lidé koukají jinak než kdysi.

Madonka byla drahá?
Madonka, medailonek, kde je například Marie a na druhé straně krátká modlitba, byla pro mnohé to nejcennější, od kolébky to nejcennější, nejvzácnější, co měli. Některá slečna ji dostala od babičky, nebo miminko do kolébky od kmotříčka, či medailonek s Kristem dostal chlapec od otce při odchodu na zkušenou.
Ať byl dárce bohatý, nebo měl těžké živobytí, tak důležitější než cena, za kterou se dala madonka koupit, nebyla vyčíslená penězi, ale spíše co symbolizovala a představovala.
Tedy bohatý si mohl koupit madonku ve zlatě, smaltovanou v barvě či s průhledným smaltem nebo s hvězdičkami, ale stejně tak se dala koupit i jednoduchá madonka, oválný medailonek s prostými barvami a na zadní straně s prostým textem v češtině, tedy modlitbou k Marii.
Právě podoba a text na zadní straně dodávaly madonce či medailonu její cenu. Madonka není a nebyla drahá proto, jak vypadá, ale spíše na co ukazuje, a to na Marii, jež porodila Ježíška zázrakem, právě Ježíše, který se stal zachráncem každého a to měl medailonek připomínat nositeli.
Vzácnost tedy byla v daru a oběti Ježíše nejen za nositele, ale za každého člověka na světě, bez rozdílu, zda je bohatý a dává dary, či žije život prostý.

Madonka, texty
Na zadní straně madonky najdeme různé texty, pro nás zejména je žádoucí text v českém jazyce, ale najdeme také letinské, německé či maďarské.
A co tedy má madonka na zadní straně napsané? Jaký má madonka text na zadní straně? Co to znamená? A v dalších jazycích nalezneme.
Česky:
SVATÁ MARIA, MATKO BOŽÍ, ORODUJ ZA NÁS.
Latinsky:
Německy:
Maďarsky:

Teologický výklad
Tedy to je krátká modlitba k Panně Marii, aby se přimluvila, orodovala, prosila u Pána Boha za hříšníka.
Avšak z biblického hlediska je doporučováno modlit se přímo k Bohu a také, že jediným mezi Bohem a člověkem je Ježíš Kristus. Pak dále Ježíš slibuje, když odchází do nebe, že za sebe pošle přímluvce, tím myslí Ducha svatého.

Sbírka madonek
Zde se podívejte na sbírku, sérii madonek, přívěšků od velmi starých, vzácných, drahých až po novější a levnější, některé ve špatném stavu pro své stáří, ale jiné madonky jsou v krásném stavu.

Fotogalerie obrázků madonek
StarozitneMadonky160411v1

Madonky jsou pak i k prodeji zde: STAROŽITNOSTI.net v kategorii: Madonky

Komentáře

Načítání komentářů
Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím