Svatební dukát – návrh, výroba<

Svatební dukát  – návrh, výroba

svatební dukátTento svatební dukát vznikl jako svatební dar pro plánovanou svatbu mého přítele 16.5.2009. Svatebčané Matěj LOUDA, Barbora Stralczynská měli vypracované svatební oznámení, pozvánky. Pozvánka měla stylizované srdce z růží a dvě postavy. Pozvánku nakreslila akademická malířka Jiřina ADAMCOVÁ.

Poněvadž toto srdce bylo velice krásně provedené a mně se moooc libilo, napadlo mě, že by to byl krásný dárek pro novomanžele vyrazit jim svatební peníz. Postavy jsou stojící zezadu a v srdci jsou univerzálním párem i pro jiné, ale kdo zná Matěje a Barunku, tak je lehce identifikuje. Z kompozičního hlediska to bylo krásně nakreslené a jako svatební dar možné zasadit do kulatého tvaru mince.
Prvotní nákres pro oznámení jsem zakomponoval do kruhu, dále přidával texty a také ozdobu. Nakonec se povedlo přidat perlovec, nápisy, jména i letopočet.

Výroba, ražba mince není tak složitá, důležitější než výroba mincí, ražení mincí, je návrh a nákres mince. Aby bylo vše čitelné, jednoduché a nepřeplácané.
První problém nastal s pojetím dvou nestejně dlouhých slov svatební + dukát, jak je vycentrovat a navíc jak přidat ještě další jména a datum. Dalo se to vyřešit opisem celé kolem dokola, ale tím by se průměr pro postavy zmenšil. Jde o to vyrazit co největší postavy, jako jsou na oznámení, vždyť srdce a dvě postavy doslova vybízejí k zakomponování do kruhu a navíc vhodně umístit jednotlivá slova.
Jelikož obě postavy mají ven ze srdce nohy a ruce, tak rozvrhují váhu lehce nesymetricky, tak se dalo s odstupy použít téměř vykompenzované rozdělení základního nápisu SVATEBNÍ + DUKÁT.
Další slova a datum jsou provedeny jako rytí mince. Vše předtím je provedeno jako ražba mince. Ražba mincí oproti rytí má vystouplý reliéf. Kombinace ražení mince a rytí mince dopadlo dobře. Navíc se dá rozidlo použít i pro jiné páry jako dar s tím, že jména a data se budou dorývat.

{gallery}dukat{/gallery}
Po nákresech na papíru přišel na řadu počítač. začalo se převedením do křivek pro Corel. Avšak křivky v Corelu a černé čáry na bílém podkladě nejsou nejhezčí a pro představivost nic moc, takže byl použitý lepší program, Rhinoceros 4.0, který zvládá velice dobře prostorové vyobrazení. S tímto programem jsme měli již dobré zkušenosti z minula. Grafik Daniel si vyhrál s modelem mince na počítači do všech detailů, jak provedení matování, ražební lesk, případné provedení PROOF – politer platé. Program pak vytvoří náhled v 3d modelu a lze si jej prohlížet ze všech stran, otáčet s pomocí myši, do všech úhlů kolem dokola.
Další možnosti se pak naskytly, když už byl vyroben náhled ve velikosti pro malý zlatý peníz, ale také pro možný větší. Takže nejen dukát o průměru 20 mm, ale také případná ražba velké stříbrné mince, svatební stříbrný tolar. Znělo to dobře a na obrazovce to je také hezké.
Další možnosti, které to skýtá, jako textové doplňky v jiných jazycích, jsou na místě, avšak zatím jen v počítači.

Ražba mincí byla postupná, původní počet měl být dva až tři kusy. Avšak tolik pokusů pro ražbu mincí je málo. Proto se připravily i další materiál – stříbro.
Avšak nejdůležitější bylo zlato. Pro tuto ražbu se použily původní dukáty Rakousko- Uherské, ražené od roku 1915, tedy provedení ryzosti zlata 0,986, takzvané dukátové zlato, téměř ryzí.
Na zadní hladké straně bylo ještě patrné vymalování Rakousko-Uherské orlice.

Komentáře

Načítání komentářů
Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím