Tenkrát 1950. Jak vydělat peníze. Vetešnictví. Staré helmy.<

Tenkrát 1950. Jak vydělat peníze. Vetešnictví. Staré helmy.

Prodejna, obchod starožitnosti Praha 7. Zákazník vypráví, jaké to bylo, když byl malým klukem: „Pamatuji si vetešníka Hudečka, tady u nás v Holešovicích, jak jsme k němu po válce chodili s klukama kupovat helmy.“
Stará hasičská helma stála 10 korun.
Leštěná, bílá, stříbrná byla za 50 korun, tedy asi niklovaná.
Vetešník Hudeček, vetešnictví Praha 7, měl všechno možné ve svém velkém obchodě. To byly tenkrát takové ty malé červené pětikoruny.

5kč 1949 malá červená pětikoruna

5kč 1949 malá červená pětikoruna

A na co kupovat staré helmy? Jako kluci jsem si hráli ve Stromovce na rytíře, šermovali jsme, no a pak ty helmy dostaly dost zabrat. Nakonec šly do šrotu, na vyhození a příště jsme koupili další, ale za co je koupit, nám bylo deset let, jak a kde sehnat peníze?

5kc10kc1949a

Jak vydělat peníze?
– Výkup lahví.
Pokud jsme potřebovali peníze, tak jsem odevzdávali láhve od piva, za 5 lahví bylo 10 korun, jedna láhev za 2 koruny, ty skladovala v bednách výkupna tady u nás na Letné za roletami, stačilo prostrčit ruku a pak mu to za chvilku přinést do výkupu.
– Výkup knih.
Nebo se dalo nasbírat na dvorech starých domů dost knih, za takový balík, kopu nám dal antikvariátník červenou pětikorunu, pak za ty dvě červené pětikoruny byla helma.
– Sbírání míčků.
Na Letné byly tenisové kurty a jako malí kluci jsem sbírali a za to jsem dostali také tak 5 korun.
Zadní strany bankovek. 5 kč a 10kč Republika Československá

A kolik stojí taková helma dnes?
Hasičské helmy: 500-2.000,-korun
Stříbrná helma: od 5.000,-Kč
Myslíte, že by dnes si kluci za dopoledne vydělali na takovou helmu pětistovku?

Komentáře

Načítání komentářů
Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím