Vše o perlách<

Vše o perlách

perlaV tomto článku Vám povíme něco o perlách.

 

Perly patří mezi nejvíce nadčasové a hodnotné klenoty. V historii byly perly spojovány s moudrostí, bohatstvím, čistotou, romantikou a záhadami. Je skoro nemožné uvěřit, že tak vznešené klenoty jako perly mají tak skromné kořeny. Přírodní perla začne růst poté, co se do ústřice dostane například zrnko písku nebo mikroskopický červík. Ústřice se začne bránit – vylučovat perleťovou hmotu. Tato hmota se na zrnko písku nabaluje a ve výsledku vznikne perla. Obecně platí, že čím hrubší tato perleťová vrstva je, tím má perla větší „záři“, což může výrazně zvýšit její hodnotu. Od středověkých perlových náhrdelníků přes elegantní perlové náušnice Andrey Hepburn až k perlovým náramkům Madonny – na době nezáleží, perly jsou vždy perfektní.

 

Ačkoli se perly masově „pěstují“ na perlových farmách, vyprodukovat kvalitní perlu je extrémně těžké. Podle výpočtů polovina ústřic proces vůbec nepřežije a pouze 20 % z přeživších ústřic vyprodukuje perlu, která může jít na trh.

 

Kupujete-li perly, musíte se řídit podle pěti hlavních faktorů, které určují jejich hodnotu. Jedná se o:

 

•    Zářivost povrchu
•    Čistotu povrchu (absence skvrn či prasklin)
•    Tvar (obecně čím kulatější, tím hodnotnější)
•    Barva (perly existují prakticky ve všech odstínech duhy + několika dalších)
•    Velikost (průměrná perla má 7 – 7,5 milimetru, nicméně naleznete i kusy o velikosti 20 milimetrů).

 

Jelikož jsou perly měkké (na stupnici tvrdosti mají hodnotu 2,5 – 4,5), vyžadují speciální péči. Například používání různé kosmetiky může vést ke snížení jejich lesku. Stejně jako jiné šperky byste měli perly čistit jemnou vlhkou látkou a skladovat zabalené nejlépe v bavlně a odděleně od jiných šperků (předejdete tak poškrábání). Samozřejmostí je to, že byste neměli perly vystavovat vlivu agresivních chemikálií, jelikož by lehce mohlo dojít k nevratnému narušení povrchu.

Read more http://www.zlatnictvizuzana.cz/info-o-zlat%C4%9B/zlatnicka-encyklopedie/92-vse-o-perlach.html

Komentáře

Načítání komentářů
Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím