Vše o zlatě, část první<

Vše o zlatě, část první

V několika dalších článcích Vám představíme všechny důležité informace o zlatě.

výkup zlato

Zlato je již od počátku věků jednou z nejcennějších substancí. Zlato je opředeno mnoha legendami a mýty, navíc jej vlastnili pouze ti nejmocnější z nejmocnějších. Například egyptští faraonové nosili vždy několik zlatých náhrdelníků a náramků. V Indii nosili členové královské rodiny zlaté náušnice, přívěsky a náramky. V Evropě byly zlaté náušnice s diamanty či jinými drahými kameny nedílnou součástí výbavy jakékoli vysoce postavené ženy. Svou hodnotu si zlato udrželo až do dnešní doby.

 

Čisté zlato je známé jako 24karátové, nicméně většina šperků je vyrobena z 18, 14 nebo 10karátového zlata. Nejpopulárnější je stále žluté zlato, nicméně mixováním zlata s jinými slitinami může klenotník dosáhnout ohromujících odstínů. Bílé zlato, růžové zlato, oranžové zlato, anebo dokonce zelené zlato jsou pouze jedněmi z mnoha barev zlata.

 

Ať už hledáte 18karátový zlatý náhrdelník, 14karátový zlatý prsten nebo 10karátové zlaté náušnice, můžete si být jistí jednou věcí – zlato se opravdu třpytí!

 

Zlato jako kov slunce

S označením zlata jako kovu (či někdy potu) slunce přišli Inkové. Jedním a dostatečně přesvědčivým znakem přetrvávající hodnoty zlata je to, že bylo jako měna používáno přes 5 000 let. Zlato například představuje jistotu v dobách krize.

Nicméně největší využití má zlato v klenotnictví. Ve skutečnosti se totiž každoročně ¾ vytěženého zlata použijí na výrobu šperků.

 

•    Zlato je extrémně vzácné – Je odhadováno, že všechno zlato, které kdy bylo vytěženo, by se vešlo pod Eiffelovku věž v Paříži. Na produkci jedné unce zlata je třeba několik tun rudy.
•    Zlato je krásné – Klenotníci již odpradávna preferují zlato před jinými kovy. Důvodem je teplá žlutá barva zlata. Zlato také dobře reaguje na jiné kovy, což umožnilo vznik řady odstínů, o kterých jsme se již zmiňovali výše.
•    Zlato je odolné – Důkazem jsou pozůstatky zlatých mincí, šperků a dalších artefaktů z dávné historie. Zlato je samo o sobě relativně měkké, nicméně po slití s jinými kovy se stává výjimečně silné. Díky své nezničitelnosti je zlato každoročně využívání v elektronickém průmyslu k vytvoření více než 10 miliard malých elektrických kontaktů.
•    Zlato je čisté – Díky své čistotě není zlato nijak zasaženo vzduchem, horkem nebo vlhkem a je také odolné vůči ztrátě lesku.
•    Zlato je velice poddajné – Práce se zlatem je opravdu lehká, ze zlata jde vytvořit jakýkoli tvar. Navíc jedna unce zlata může být roztažena až do vzdálenosti cca 90 kilometrů.

 

Pokračování příště. Doufáme, že se Vám článek líbil.

Read more http://www.zlatnictvizuzana.cz/clanky-a-rady/zajimavosti-zlato-a-stribro/106-vse-o-zlate-cast-prvni.html

Komentáře

Načítání komentářů
Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies.Zjistit víceOK, rozumím